
WZAJEMNE INSPIROWANIE
które już posiadają. Praktyka pokazuje, że dzieci mimo iż wychowują się w podobnym otoczeniu i czasie, skupiają się na innych elementach i inne informacje zapamiętują lepiej inne gorzej.
W trakcie rozmowy wzajemnie się inspirują, pogłębiając dzięki temu wiedzę i zdobywając szerszą perspektywę. Efekt jest tym lepszy, że wprowadzane treści w dużej mierze wypływają od dzieci i są jedynie wspierane przez nauczyciela, a jak wiadomo dzieci od dzieci uczą się zdecydowanie szybciej niż od dorosłych.
Dodatkowo, by wzmocnić ten efekt, w czasie zabaw swobodnych nasze przedszkolaki przebywają w grupie mieszanej wiekowo. Młodszym dzieciom daje to nieocenioną możliwość czerpania inspiracji od starszych dzieci. Te starsze z kolei mają możliwość sprawdzenia się w roli "mentorów", co buduje w nich pewność siebie i poczucie własnej wartości oraz motywuje do dalszej pracy. Dzięki ewoluowaniu grupy w poszczególnych latach, każde dziecko przechodzi przez różne role. Początkowo inspirowane przez starsze, które są wzorem jest wewnętrznie zmotywowane do nauki, w momencie, kiedy zostaje "starszakiem" i mentorem otrzymuje najlepszą możliwą bonifikatę w postaci poczucia własnej wartości.
Jeśli dołożymy do tego głębokie zrozumienie otaczającego go świata, prawidłowe funkcjonowanie podstawowych funkcji poznawczych oraz kompetencje umysłowe i ciekawość, możemy być spokojni, że jest solidnie przygotowane do rozpoczęcia edukacji szkolnej z niemal 100% pewnością sukcesu.

W Zakątku podczas pracy z dziećmi wykorzystujemy przede wszystkim metodę projektu, wspierając ją innymi technikami pracy z dziećmi. Podejście projektowe nastawiona jest na zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji w blokach tematycznych, w ramach których staramy się zgłębiać zagadnienia będące przedmiotem projektów, z różnych perspektyw. Jednym z kluczowych elementów jest dzielenie się przez dzieci wiedzą i doświadczeniami,