
DOŚWIADCZANIE
odkrywające przed dziećmi tajniki przyrody są tak zaplanowane by maksymalnie zaktywizować dzieci. Poznanie i zrozumienie podstawowych praw
rządzących przyrodą, fauną, florą, cykli pór roku jest jednym z najistotniejszych tematów rozwoju poznawczego przedszkolaków
Ich realizacji sprzyjają niewielkie grupy edukacyjne. I tak na przykład rozmawiając o kwiatach, oprócz najpopularniejszych nazw, kolorów i cyklów życia warto zobaczyć na własne oczy, że każdy w środku skrywa tajemnicę. Warto je oglądać, wąchać dotykać, obserwować przez szkło powiększające czy mikroskop. Wreszcie warto chwycić za nożyczki i przeciąć je by dokładnie obejrzeć kielich kwiatka, by sprawdzić co w nim tak chętnie przyciąga pszczółki. Może warto wcielić się w ich rolę i poćwiczyć czy ich intensywne kolory działają? A pyłek, do czego jest potrzeby pszczółkom? Do zrobienia miodku...?! A co to miód? A jak smakuje? Jaką ma formę? Gdzie powstaje? A a co by było gdyby pszczółki tego pyłku nie zbierały? A dlaczego pszczoły bzyczą...?
A co się stanie gdy przetniemy łodygę? Co tam się dzieje? Dlaczego jest mokra? Jak to możliwe, że przepływa nią woda? Skąd pływnie? Dokąd płynie? Czy ona naprawdę płynie, możemy to sprawdzić? A co to białego na spodzie wyrasta z łodygi?
Czy to nie fascynujące? Czy cały świat jest tak fascynujący jak jeden mały kwiatek? Sprawdźmy...
- liście,
- owoce, warzywa
- mrówki, motyle, ślimaki, żabki, ptaki, zwierzęta biegające po łące (nie, ich nie będziemy ciąć nożyczkami ;) - ale może dowiemy się czegoś ciekawego o ptasich piórkach. Czy naprawdę są lekkie jak piórko? A jak to się dzieje, że ptak lata? Co je? Jak je?
- woda...
Ale zaraz, zaraz... A dlaczego samochód jedzie...? Jak to się dzieje, że skręca? A samolot? Dlaczego zostawia białe ślady? Kółka zębate - co to? Też chciał(a)bym zbudować samochód...O klocki... Pościgajmy się... Ale co zrobić żeby autko jechało? Napęd odrzutowy jest tylko dla dorosłych..?
Po co jest policja? Dlaczego wóz strażacki jest czerwony? Jak to jest być strażakiem i zjeżdżać po rurze do samochodu? Kto pomoże odpowiedzieć na te wszystkie pytania?
Strumienia dziecięcych myśli i pytań nie da się przerwać. Jedynym sposobem jest zaspokojenie ciekawości.
Ile przy tym zabawy, rozwijania umiejętności manualnych, motoryczny, integracji sensorycznej, ile związków przyczynowo skutkowych możemy zaobserwować? A jakie mądre nasze dzieci się czują i jakimi pewnymi swojej wartości ludźmi się stają...?

Dziecko zapamiętuje i uczy się najwięcej jeśli jego mózg jest aktywny. Aby aktywować mózg konieczne jest wykonywanie aktywności. Ograniczenie procesu uczenia się do słuchania, powoduje, że aktywuje się w minimalnym zakresie, łatwiej i szybciej się "wyłącza" i nie zapisuje nowych treści i umiejętności. Dlatego tak ważne aby dać dzieciom możliwość aktywnego działania. Zakątkowe zajęcia, zwłaszcza te,