top of page

REKRUTACJA

DOKUMENTY

OPŁATY

KADRA

metoda projektu.jpg

metoda projektu

lego educ.png

LEGO Education

image.jpeg

Programowanie

LEGO® Education

"...poszła do swojego pokoju i tam otworzyła kopertę. Tym razem na kartce widniało jedno pytanie, lecz - o ile to możliwe - jeszcze bardziej szalone niż te, które przeczytała w poprzednim liściku.

Dlaczego klocki LEGO są najgenialniejszą zabawką świata?

 

Po pierwsze, Zofia nie była w cale taka pewna, czy klocki Lego rzeczywiście są najgenialniejszą zabawką na swiecie. W każdym razie już wiele lat temu przestała się

ESM.jpg

nimi bawić. (...) Pogrzebała na najwyższej półce szafy i znalazła plastikową torbę, pełną klocków LEGO we wszystkich kolorach i kształtach. (...) Dość szybko zdążyła zbudować spory domek dla lalek. Choć przyszło jej to z niejakim trudem, to w duchu musiała przyznać, że od dawna tak świetnie się nie bawiła. Dlaczego ludzie przestają się bawić...?"

Bohaterka "Świata Zofii" Josteina Gaardnera ma  lat ale czy ktokolwiek kto kiedykolwiek bawił się klockami LEGO zachowałby się inaczej. Czy nie jest trochę tak, że niecierpliwie choć skrycie czekamy, aż nasze dzieci urosną na tyle by mieć pretekst to zabawy? Mają różną wielkość i kształt ale łatwo się z nich buduje, są niemal niezniszczalne i można z nich zbudować co tylko się chce, także budowle będące odpowiedzią na konkretny problem. Są jak atomy które składają się na nasz świat.

35 lat temu w firmie LEGO® zapadła decyzja, by wykorzystać sympatię wzbudzaną przez klocki LEGO® do uatrakcyjnienia procesu nauczania. We współpracy z nauczycielami i specjalistami z dziedziny dydaktyki opracowano szeroką gamę pomocy edukacyjnych. Dzisiaj dostępne są kompleksowe rozwiązania wspierające w nauce na każdym poziomie, od przedszkola po uczelnie wyższe, w każdej dziedzinie – STEM (skrót od Science, Technology, Engineering, Mathematics), a także języków obcych, czy nawet humanistyki. W USA blisko 20 000 szkół wykorzystuje rozwiązania LEGO® Education.

Siła LE leży w wykorzystaniu pozytywnych skojarzeń dzieci z klockami LEGO® do wspierania kreatywności, rozbudzania wyobraźni i zachęcania do uczenia się. Staramy się przenosić te wartości do szkolnej klasy, by wspierać nauczycieli w kreowaniu bardziej angażującego środowiska, sprzyjającego procesowi edukacyjnemu. Poprzez zestawy LEGO® Education możliwe jest dostarczenie dzieciom namacalnych przedmiotów obrazujących zagadnienia, o których się uczą. To zmienia sposób, w jaki przebiega proces dydaktyczny.

W XXI wieku istotne są nowe kompetencje, które kształtowane są przy wykorzystaniu nowych narzędzi. Wierzymy, że wszystkie dzieci są kreatywne. Naszą rolą jest wesprzeć je w tym, by swoją kreatywność mogły odkryć i swobodnie wyrażać.

By proces uczenia się był skuteczny, ważna jest motywacja wewnętrzna. Chcemy dać im coś tak ekscytującego, by sami zechcieli być tego częścią, uruchomić ich zaangażowanie, by chcieli być lepsi i uczyli się z przyjemnością. Chcemy, by wykonywane zadania dawały frajdę.

Chcemy dać dzieciom szansę, by w przedszkolnej sali miały możliwość używać swoich różnych zmysłów, a otoczenie zostało zorganizowane w taki sposób, by umożliwiało dobrą zabawę. Samo czytanie i słuchanie to za mało. Gdy temat dotyczy konstrukcji, niech uczniowie sami je zbudują. I nie tylko dlatego, że ten sposób nauczania jest efektywniejszy, ale także po to, by mogli odkrywać swoje własne talenty. By mając do wykonania różne zadania, mogli w lepszym stopniu poznawać samych siebie. Trudno to robić, gdy cała edukacja sprowadza się do oglądania obrazków.

W Zakątku wykorzystujemy zestawy LEGO® Education do codziennej pracy z dziećmi.

Wspierają one rozwój umiejętności matematycznego, logicznego i algorytmicznego myślenia. Wprowadzają w świat prostych maszyn wykorzystujących podstawowe prawa fizyki i robotyki ale są ogromnym wsparciem przy rozwijaniu także innych umiejętności, wiedzy i postaw niezbędnych by osiągać sukcesy w dalszym życiu. Podczas zabaw kierowanej dzieci rozwijają najważniejszą, podstawową funkcję mózgu - umiejętność kontrolowania własnego zachowania w dążeniu do określonego celu, która jest podstawą wszystkich innych procesów związanych z uczeniem się. Podczas zajęć dzieci wykorzystując klocki ćwiczą umiejętności związane z sensoryką, mową, językiem, nabywaniem wiedzy, motoryką, zachowaniami społecznymi i emocjami.

Percepcja i rozwijanie umiejętności czytania:

Rozwija się poprzez gromadzenie informacji ze zmysłów dzięki czemu dzieci poznają swoje otoczenie. Proponowane aktywności mają na celu rozwijać umiejętności związane z sensoryką i percepcją u dzieci, takie jak:

- percepcja wzrokowo-przestrzenna; pamięć wzrokowa i rozpoznawanie, percepcja figury i tła, stałość formy wizualnej; domykanie kształtów, propriocepcja; orientacja i zależności przestrzenne;

- rozpoznawanie i pamięć słuchowa; rozpoznawanie i pamięć dotykowa;

- duża i mała motoryka; koordynacja ręka-oko; wizerunek ciała; integracja bilateralna; przekraczanie linii środkowej; różnicowanie; lateralizacja; dominacja.

Umiejętności związane z rozpoznawaniem wzrokowym, słuchowym i dotykowym oraz pamięcią wzrokową, słuchową i dotykową są niezbędne w przygotowaniu do formalnej nauki czytania, matematyki i pisania. Dzieci, u których te umiejętności nie zostaną dostatecznie rozwinięte, będą miały poważny problem z używaniem podstawowego narzędzia do pracy w szkole.

Rozwijanie umiejętności liczenia

Rozwój dzieci wymaga umiejętności kategoryzacji ich otoczenia i wykrywania schematów. Dzieci uczą się składać rzeczy i je rozkładać w miarę rozwoju umiejętności przestrzennych. Układają i kształtują przedmioty, obserują i opisuja z różnych perspektyw. Manupulacje klockami pozwalają ćwiczyć i rozwijać umiejętności związane z zagadnieniami:

- przestrzeni, zależności przestrzennych, kształtów, kolorów, kategoryzacji

- świadomości i koncepcji liczb, symboli, działań i zależności;

- relacji jeden do jednego, seriacji, szacowania, liczenia, porównywania;

- kierunków;

- miar;

- organizacji informacji;

- rozwiązywania problemów.

Tworzenie schematów, sekwencji i sortowanie pozwalają dzieciom rozwijać poczucie ciągłości ich świata.

Zestawy LEGO® Education wykorzystujemy również do stymulowania małej i dużej motoryki, rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych, gier zespółowych i nauki pracy dziecka z kodem.

EDUKACJA PRZE ZABAWĘ

KAMERALNE GRUPY

DOŚWIADCZANIE

WIEOZMYSŁOWE POZNAWANIE

WSPÓLNE TWORZENIE

NIEZWYKŁE SPOTKANIA

WZAJEMNE INSPIROWANIE

RADOŚĆ ZE WSPÓLNEJ ZABAWY

bottom of page