
PROGRAMOWANIE PO NASZEMU
Wierzymy, że duże zainteresowania zajęciami wprowadzającymi elementy programowania i kodowania to rezultat coraz większego zrozumienia znaczenia umiejętności składających się na zdolność programowania w życiu.
Umiejętność programowania to kompetencja złożona z wielu istotnych umiejętności. Programowania nie powinno zatem ograniczać się do umiejętności ułożenia prawidłowej sekwencji ruchów robota. To jest efekt końcowy.
W zakątku wierzymy, że programowanie to coś więcej, to przede wszystkim umiejętność rozwiązywania problemów, z którymi możemy się spotkać w różnych sytuacjach i nabywanie tych umiejętności nie powinno być oddzielone od nabywania innych kompetencji umysłowych.
Umiejętność programowania - projektowania kolejnych kroków wynika z umiejętności dostrzegania problemu i zdolności do ich rozwiązywania w samodzielnie wymyślony, poniekąd nowatorski sposób.
Przede wszystkim, żeby programować, programujący musi wiedzieć jaki jest cel działania, powinien dążyć do wnikliwego poznania materii by zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie.
By proponować rozwiązanie potrzeba jest kreatywność, elastyczny umysł potrafiący wychodzić poza przyjęte schematy działania, szukający rozwiązań, łączący wiedzę i umiejętności pochodzące z różnych źródeł.
By proponować funkcjonalne rozwiązania istotna jest umiejętność dostrzegania - dostrzegania różnic, podobieństw, analogii i schematów, elementów unikalnych i powtarzalnych (kodów i pętli).
By proponować rozwiązanie konieczna jest świadomość, że nic na świecie nie jest proste. Każdy element składa się z mniejszych części, które pełnią jakąś funkcję i wpływają na pozostałe elementy, a zmiana jednej części może mieć nieprzewidywalne skutki. Tak samo jest z rozwiązywaniem problemów. Często do osiągnięcia rezultatów konieczne jest wykonanie wielu kroków.
W końcu osoba proponująca rozwiązanie problemu musi mieć w sobie pewność siebie dającą odwagę i motywującą do próbowania i popełniania błędów, a jednocześnie pokorę i wytrwałość by dążyć do założonych celów.
Mając świadomość negatywnych skutków oddziaływania ekranu na dziecięcy mózg, staramy się ograniczyć korzystanie z narzędzi elektronicznych do minimum.
W Zakątku robotem może być każde dziecko, ciocia, pionek, zabawka. Treści i umiejętności składające się na umiejętności programowania przyswajane są przez dzieci w trakcie codziennych zajęć umilając im przy ty odkrywanie świata i bawiąc (np. klocki Lego, gry planszowe, mata do kodowania), zapewniając wszechstronny rozwój. Zabawa z robotem (Ozobot) jest zwieńczeniem ich pracy. Daje dzieciom możliwość testowania, oswojenia się z narzędziem i zasadami jego działania.