top of page

REKRUTACJA

DOKUMENTY

OPŁATY

KADRA

metoda projektu.jpg

metoda projektu

lego educ.png

LEGO Education

image.jpeg

Programowanie

EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ

Zakątkowe przedszkole to miejsce, w którym łączymy zdobywanie wiedzy z zaspokajaniem dziecięcych potrzeb. Jedną z najważniejszych potrzeb spajających rozwój psychofizyczny, emocjonalny i poznawczy jest potrzeba zabawy. Zabawa jest dla dziecka tym, czym praca dla jego rodzica. W jej trakcie maluchy mają możliwość utrwalenia wiedzy zdobytej podczas codziennych obserwacji świata i zachowań osób z najbliższego otoczenia, m. in. poprzez odtwarzanie, naśladowanie. W tym czasie maluchy dogłębnie analizują zaobserwowane zjawiska, eksperymentują,

20170602_094614.jpg

obserwują ciągi przyczynowo-skutkowe. Swobodna zabawa to czas dla rozwoju umysłu.  Ważne jest zatem aby ją uwzględnić w natłoku zajęć, które mają zapewnić dzieciom wszechstronną wiedzę.Co więcej, przedszkolaki mimo, iż bardzo ciekawe świata, chłoną wiedzę jak gąbka, dopiero uczą się niezwykle trudnej sztuki koncentracji i panowania nad emocjami. Dlatego czas przeznaczony na zajęcia dydaktyczne jak i ich forma, tematyka oraz poziom trudności powinny być odpowiednio zaplanowane. Stawiane przed dziećmi zadania powinny z jednej strony być dla nich wyzwaniem by stymulować rozwój ale jednocześnie musimy pamiętać by pozwolić dzieciom na osiąganie sukcesów i zapewnić poczucie frajdy, by budować ich pewność siebie i utrzymać odpowiedni poziom motywacji do dalszego odkrywania świata.
Do zajęć staramy się włączać jak najwięcej elementów zabawowych. Język angielski wiąże się głównie ze śpiewaniem piosenek oraz opowiadaniem historyjek, które ułatwiają dzieciom oswajanie się z językiem obcym. Zajęcia matematyczne oparte są o odtwarzanie scenek z życia codziennego. Korzystamy z programów LEGO® Education, które wykorzystują najgenialniejszą zabawkę świata do nauki liczenia, stymulowania małej i dużej motoryki, poznawania praw fizyki ale także do kształtowania umiejętności językowych, rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego.

W codziennej pracy korzystamy z szerokiego wachlarza zabaw ortofonicznych by wspierać rozwój aparatu mowy, udajemy zwierzątka i elementy otoczenia, bawimy się z chustą Klanza oraz poznajemy wzorce zachowań dzięki czytaniu bajek. Wprowadzamy dzieci w świat gier analogowych, puzzli i wszelakich układanek, które trenują umysły naszych podopiecznych rozwijają ich inteligencję, uczą skupienia i samodzielnej pracy, także pozwalają wyciszyć nadmiar emocji i wrażeń

Dzięki temu dzieci uczą się bezwiednie, a koncentracja na wybranym temacie nie wymaga od nich takiego wysiłku. Nauka jest zabawą, a zabawa nauką.

Oprócz układanek takich jak puzzle, domino, największą popularnością cieszą się:

- TRADYCYJNE GRY ANALOGOWE - np. planszówki pełne zadań i pytań, Pędzące Żółwie, Dobble, karciany Piotruś oraz WIELKOFORMATOWE GRY PLANSZOWE - gotowe lub samodzielnie przygotowane, do użytku w sali lub na dworze, podczas których dzieci wcielają się w różne postaci, przeżywają przygodę przy okazji zdobywając wiedzę i sprawdzając nabyte umiejętności. Wspierają naukę koncentracji, rozwój umiejętności matematycznych a także oswajają z istnieniem reguł, które regulują życie w grupie. Dzieci korzystają z nich zarówno podczas zajęć, których celem jest realizacja podstawy programowej, poprzez wplatanie fo fabuły realizowanych treści edukacyjnych jak i podczas swobodnej zabawy. W tym przypadku, dzieci z własnej inicjatywy  samodzielnie łączą się w małe grupy i "trenują" korzystanie z nowej wiedzy i umiejętności potęgując efekty przedszkolnej pracy. W wersji anglojęzycznej są nieocenionym narzędziem wspierającym dwujęzyczność dzieci.

- AKTYWNOŚCI WYKORZYSTUJĄCE KLOCKI LEGO - czyli zabawkę uważaną za najgenialniejszą na świecie. Korzyści edukacyjne jakie przynoszą można by długo wymieniać. Zakątkowe przedszkolaki oprócz swobodnej zabawy i budowania konstrukcji ćwiczą z ich użyciem umiejętności leksykalne, matematyczne, twórczego myślenia i rozwiązywania problemów, współpracy w grupie, porównywania, kategoryzowania. Podczas zajęć dzieci budują remizy strażackie i garaże dla pojazdów uprzywilejowanych, domki dla ptaków, mosty które pomogą zwierzętom pokonać rzeki, swoje pierwsze pojazdy wykorzystujące przekładnie i napęd ze sprężynki, a inne maszyny pomocne w codziennych czynnościach. Mają okazję porównywać pomysły kolegów i koleżanek, wymieniać się opiniami i udoskonalać swoje wynalazki jeśli czują taką potrzebę. Podobnie jak w przypadku korzystania z planszówek powielają nowe, interesujące je aktywności podczas swobodnej zabawy i trenują swoje głowy.

- MATA DO KODOWANIA - plansza złożona ze stu kwadratów. Wykorzystywana podczas zajęć edukacyjnych wspomaga w szczególności umiejętności matematyczne, logiczne, dostrzegania sekwencji i schematów, odpowiednio wykorzystana uczy algorytmicznego myślenia i programowania zdarzeń bez konieczności używania ekranów. Ale prawdziwa zabawa zaczyna się kiedy dzieci zaczną układać na niej elementy, które wiążą się z tematyką aktualnie realizowanych projektów. Szukają wtedy analogii zależności, różnic podobieństw, wymyślają zadania, tworzą sudoku, "twistera". Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, a i jej granice staramy się przkraczać.

EDUKACJA PRZE ZABAWĘ

KAMERALNE GRUPY

DOŚWIADCZANIE

WIEOZMYSŁOWE POZNAWANIE

WSPÓLNE TWORZENIE

NIEZWYKŁE SPOTKANIA

WZAJEMNE INSPIROWANIE

RADOŚĆ ZE WSPÓLNEJ ZABAWY

DSCN9118.JPG

Przedszkole

received_1800708343301555.jpeg

Żłobek w Czerwonaku

IMG_3277.JPG

Żłobek w Biedrusku

bottom of page